Dnes je utorok, 13.apríl 2021, meniny má: Aleš
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Ženy si zaslúžia špeciálny deň

marec 08, 2021 - 00:32
Minulosť bola pre nás ženy podstatne ťažšia ako súčasná doba. Medzinárodne uznávaný sviatok žien teda nastal na úkor rôznych bojov a štrajkov za zrovnoprávnenie.
Foto: 
shutterstock.com

Celá myšlienka MDŽ vznikla v roku 1908, kedy 40 000 krajčírok z New Yorku započalo štrajk proti nízkym mzdám, zlým pracovným podmienkam a v neposlednom rade za zrušenie desaťhodinového pracovného času.

Sviatok sa presadil ešte pred oficiálnym ustanovením, konkrétne v roku 1910 v Kodani, avšak bez presného vymedzenia dátumu. Pričinila sa oň Clara Zetkinová, nemecká socialistka a bojovníčka usilujúca o rovnosť práv. 8. marec ako legitímny dátum nabral na vážnosti až po prvej svetovej vojne. Jeho interpretácia a význam sa líšil.

U nás sa deň žien oslavoval od roku 1921, no narazil na prekážky v období druhej svetovej vojny. Po jej skončení bol opäť obnovený. Pravdou je, že ženská energia by mala byť oslavovaná nie len 8. marca, ale každý jeden deň. Možno sa naša „strana tábora“ nazýva nežné pohlavie, v skutočnosti však nesieme omnoho mohutnejšie bremeno.

Sme schopné sústrediť sa na viacero aktivít súčasne, stresové situácie zvládame s prehľadom (hranica je subjektívna), dokážeme darovať život, nehovoriac o špeciálnom období v mesiaci, kedy máme chuť zjesť celú chladničku aj s poličkami. Sme náladové, ambiciózne, pracovité, vieme prejaviť nehu, súcit, no ani druhá strana mince nám nie je cudzia. Takisto nemáme strach ukázať svoju silu, hnev či sklamanie.

Milí muži, uznajte, že i keď je život s nami miestami náramne komplikovaný, bez nás by to nebola sranda. My vás vnímame rovnako, verte mi. Je to presne tak ako povedal Majk Spirit: „Že naučiť sa ženu ľúbiť zabrať dá ti, no tú lásku čo jej dávaš ona dvakrát vráti.“  

- - Inzercia - -