Dnes je utorok, 13.apríl 2021, meniny má: Aleš
Čas čítania
5 minutes
Zatiaľ prečítané

Moringa, bojovník proti únave, stresu aj cukrovke

december 14, 2020 - 14:59
Podľa štúdií obsahuje najviac živín zo všetkých rastlín na Zemi. Moringa, večne zelený strom, je plná vitamínov, minerálov a ďalších zdraviu prospešných látok, ktoré majú blahodarné účinky na ľudský organizmus zvonka aj zvnútra.
Foto: 
moringa

Vo východnej medicíne a v ajurvéde využívajú zázračné účinky tohto rýchlo rastúceho stromu už oddávna. Podľa ajurvédy pôsobia napríklad jeho listy ako prevencia pri vyše tristo ochoreniach a zdravotných problémoch. No aj v západných krajinách si moringa získava čoraz väčší rešpekt a popularitu. 

m4.jpg

Foto: 
moringa


Toto všetko dokáže 

1. PROTI ZÁPALOM V mnohých prípadoch pôsobí moringa podobne ako niektoré lieky, s tým rozdielom, že nemá škodlivé vedľajšie účinky. Vďaka vysokému obsahu antioxidantov, esenciálnych mastných kyselín, karotenoidov a antibakteriálnych zložiek účinkuje ako protizápalové liečivá. Listy moringy sú plné vitamínu C, betakaroténu, polyfenolov, kvercetínu a kyseliny chlorogénovej. Všetky tieto zložky nielenže redukujú zápaly, ale tiež zmierňujú oxidatívny stres a spomaľujú proces starnutia.

2. PRE ZDRAVÉ SRDCE Vysoká hladina cholesterolu v organizme zvyšuje riziko mnohých zdravotných komplikácií srdca. Nezdravé tuky sú zodpovedné za kôrnatenie ciev a to zasa môže vyvolať srdcový infarkt. No dve biokatívne zložky moringy, izotiokyanát a niaziminín, chránia cievy pred zanášaním a zužovaním, a tým aj pred infarktom a ďalšími zdravotnými komplikáciami. Ak vás trápi vysoký tlak krvi, moringa účinkuje pozitívne aj v tomto smere, znižuje hladinu cholesterolu a redukuje negatívne účinky hypertenzie na organizmus. 

3. CHRÁNI PEČEŇ Moringa je pre pečeň veľmi prospešná, pretože ju chráni pred škodlivým účinkom niektorých liekov a prispieva k jej regenerácii.  Pomáha obnovovať hladinu glutatiónu v tele a tak predchádzať hepatickej peroxidácii lipidov. 

m1.jpg

Foto: 
moringa


4. NERVY A ŠTÍTNA ŽĽAZA Stabilizuje náladu a podporuje činnosť nervových buniek. Tým, že moringa obsahuje veľa bielkovín a aminokyselinu tryptofán, pomáha udržiavať v dobrej kondícii nervové bunky. Okrem toho podporuje tvorbu sérotonínu, hormónu, ktorý nám dodáva vitalitu a pocit šťastia. Kto má problémy so štítnou žľazou, ktoré sa prejavujú zvýšenou únavou a priberaním, moringa mu dodá energiu, zlepší spánok a zrýchli metabolizmus, čím zmierni proces priberania.

 5. CUKOR V KRVI Dlhodobo zvýšená hladina cukru v krvi hrozí vznikom cukrovky. Diabetes sám osebe prináša zdravotné komplikácie, ktoré zhoršujú stav zraku, srdca, obličiek, pečene a ďalších orgánov tela. Moringa pomáha bojovať s cukrovkou 2. typu tým, že prispieva k nastoleniu hormonálnej rovnováhy a uvádza glykemické pochody do normálu. Obsahuje totiž kyselinu chlorogénovú a izotiokyanáty, ktoré vyrovnávajú hladinu glukózy v krvi a umožňujú bunkám spracúvať glukózu podľa potreby. 

6. POSILŇUJE ZRAK Množstvo antioxidantov v moringe pomáha zlepšovať zrak a poskytuje ochranu pred poškodzovaním sietnice. Zabraňuje tiež kapilárnym membránam tuhnúť (kôrnatieť), čo oči ochraňuje pred znefunkčnením sietnice. 

7. NA IMUNITU Moringa pomáha stimulovať imunitný systém, zvyšuje ochrannú schopnosť buniek a má pozitívny efekt na niektoré ďalšie imunitné systémové parametre vrátane počtu leukocytov. 
Táto zázračná rastlina má dokonca aj imunosupresívne schopnosti. To je obzvlášť prospešné pre ľudí s autoimunitnými ochoreniami, ktorí nemôžu užívať klasické lieky. Imunosupresívne schopnosti moringy zlepšujú tvorbu protilátok, čím prispievajú k bezproblémovému prijatiu transplantovaných orgánov.  

8. PROTI KAMEŇOM Močové, žlčové aj obličkové kamene pomáha ničiť zelený strom života tým, že zabraňuje ich rastu a podporuje normálnu vnútornú oxalátovú syntézu. Okrem toho chráni obličky pred nefrotoxicídou, problémom, ktoré vznikajú pre vystavenie obličiek určitým chemikáliám alebo pri užívaní niektorých liekov. Moringa zmierňuje obličkové zranenia a slúži ako efektívny bioabsorbent, ktorý zmierňuje vplyv ťažkých kovov a toxínov na organizmus.

9. ANTIBAKTERIÁLNA Moringa môže pôsobiť proti množeniu širokého spektra škodlivých mikroorganizmov v jedle, ako sú napríklad E. coli, Staphylococcus aureus, Pseudomonas aeruginosa, salmonela a ďalších. Preto je moringa vhodná tak na prevenciu, ako aj na liečbu ťažkostí vyvolaných týmito baktériami. No tiež ničí niektoré plesne podobne ako penicilín. 

10. CHRÁNI PLEŤ A VYŽIVUJE VLASY 
Moringa má antibakteriálne, protiplesňové a antivírusové účinky, preto chráni pokožku pred nebezpečnými infekciami. Veľmi účinne hydratuje a detoxikuje pleť, zároveň neutralizuje škodlivé vplyvy prostredia ako peľ, prach, pot a častice chemikálií. Okrem toho vďaka vysokému podielu bielkovín pomáha bunkám pri regenerácii a zabraňuje ich poškodzovaniu. 
Aj preto moringu využívajú pri výrobe účinných kozmetických produktov. To však stále nie je všetko, moringa posilňuje vlasy a chráni ich pred znečistením a škodlivými vplyvmi UV lúčov. Stimuluje rast vlasov a zabraňuje ich vypadávaniu. 

11. SPOMAĽUJE STARNUTIE
Produkcia niektorých hormónov ako somatotropínu, estrogénu či testosterónu so stúpajúcim vekom klesá. No tieto hormóny sú na udržanie telesného a duševného zdravia kľúčové. Ich nedostatok môže vyvolať antioxidačné procesy a tie bývajú príčinou zdravotných problémov spojených so starnutím – straty libida, rednutia vlasov, stenčovania pokožky, narastania brušného tuku, ubúdania energie... Áno, starnutie je prirodzený proces. No môžeme spomaliť jeho dôsledky - napríklad cvičením jogy, zdravou stravou a zaradením moringy do jedálnička. 

m3.jpg

Foto: 
moringa


Opýtali sme sa za vás

Milan Bartos, pestovateľ moringy, Moringa Caribbean

Bola to šťastná náhoda, ktorá priviedla rodinu Milana Bartosa, otca dcérky Celie, k pestovaniu moringy na karibskom ostrove Santa Lucia. Dnes sa plantážam s týmto zázračným stromom spolu s manželkou venujú už šesť rokov a sú presvedčení, že je to úžasný prostriedok na zlepšenie kvality nášho života.

Čo vás fascinuje na moringe? Prečo ste sa jej začali intenzívne venovať?

Keď sme sa v roku 2013 omylom ocitli na dovolenke na karibskom ostrove St. Lucia, všimli sme si, že domáci obyvatelia ostrova nie sú nikdy unavení, majú dobrú náladu a nebývajú chorí. Keďže nepijú kávu, pátrali sme, v čom to bolo. A prišli sme na to, keď mi jeden domorodec ponúkal na predaj moringu. Tá síce nepôsobí ihneď ako káva, no má dlhodobé povzbudzujúce účinky, a to napriek tomu, že neobsahuje žiaden kofeín ani teín. Domáci moringu, teda prášok z nej, pridávajú do svojich tradičných jedál, do polievky, smoothies, z listov si varia čaj. Nevedia, prečo na nich moringa pôsobí ako zázračný elixír, no vedia, že im robí dobre.

Vy ste pred založením moringovej plantáže na ostrove preštudovali množstvo materiálov. Čo ste zistili?

Uvádza sa v nich, že táto rastlina obsahuje 46 antioxidantov plus rekordný počet vitamínov a minerálov. No je dôležité, ako sa s ňou zaobchádza. Musí sa správne sušiť, proces sušenia je najdôležitejší, skladovať, spracúvať. Ostrovania si moringu sušia doma na zemi alebo aj na streche. My sme ju začali pestovať a vyrábať z nej kozmetiku, špeciálnu čokoládu aj výživové doplnky. Naše výrobky poznajú v Španielsku, Portugalsku, Taliansku, v Spojenom kráľovstve, v Rakúsku, Poľsku aj v Maďarsku.

m5.jpg

Foto: 
moringa

Aké skúsenosti máte s moringou vy osobne?

My s manželkou ju užívame vždy po raňajkách pol lyžičky, pridávam ju aj do niektorých jedál, pripravujem z nej čaj a veľmi mi chutí aj moringová čokoláda. Mne napríklad pomohla od urologických ťažkostí a najlepšie je, že moringou sa nedá predávkovať.

Vedeli ste, že... 

... v Indii využívajú jej účinky pri cukrovke? ... obsahuje až tisíckrát viac chlorofylu a zeatínu ako iné rastliny a vďaka tomu pôsobí ako úžasný omladzovač? 

... odvar z listov posilňuje potenciu? 

... pomáha aj pri syndróme vyhorenia a ľahších depresívnych stavoch? 

- - Inzercia - -